اقدامات لازم قبل از ثبت شرکت

قبل از ثبت شرکت مد نظرتان باید به چند مسئله توجه نموده و آن ها را رعایت نمایید.

گام اول

مشخص کردن کامل  اهداف تاسیس و موضوع فعالیت شرکت

مشخص کردن دقیق , واضح و روشن نوع فعالیت , خدمات و اهداف شرکت از موارد مهم و بسیار ضروری می باشد .جهت این امر افرادی که قصد تأسیس و ثبت یک شرکت تجاری را دارند حتما باید از نظرات و اطلاعات کارشناس باتجربه در زمینه ی ثبت شرکت استفاده کنند و از تمامی قوانین و مقررات مربوطه اطلاع کسب نمایند و از مموعیت های قانونی برخی فعالیت ها و غیر مشروع بودن آنها در قوانین ایران آگاهی یابند.

مطابق ماده ی 10 قانون مدنی ایران تشکیل هرگونه شرکت در صورتی که خلاف قانون نباشد صحیح است حال اگر افرادی به قصد انجام امور نامشروع و غیرقانونی اقدام به مشارکت و ثبت شرکت نمایند از نظر قانونی مجرم شناخته شده و عنوان آن شرکت یا مشارکت در جرم است که مطابق قوانین جزایی ایران قابل پیگرد قانونی و مجازات می باشد . پس قبل از هر چیز حتما باید از مشروع بودن و قانونی بودن موضوع فعالیت شرکت در ایران کسب اطمینان کرد.

پس به صورت دقیق و واضح باید نوع فعالیت  شرکت , اهداف تأسیس آن و نوع ارائه ی خدمات شرکت را مشخص کنید.


گام دوم

انتخاب شریک

شما در امر ثبت شرکت نیاز به شریک دارید و به تنهایی نمیتوانید اقدام به ثبت شرکت کنید.انتخاب یک شریک خوب و مطمئن می تواند ضامن خوبی برای بقای شرکت و توسعه و گسترش روزافزون آن باشد و برعکس انتخاب یک شریک بد می تواند شرکت شما را بی اعتبار کرده و تا سرحد ورشکستگی و حتی انحلال بکشاند. پس در انتخاب شریک کاری خود باید دقت و تحقیق زیادی کنید و زمان کافی به آن اختصاص دهید.اصلا عجله نکنید. اگر آشنایان و دیگران افرادی را به شما جهت شراکت معرفی می کنند یا خود این پیشنهاد را می دهند به هیچ عنوان در معذوریت قرار نگیرید و در انتخاب خود کاملا آزادانه عمل کنید.

جمیع جوانب کار را در نظر بگیرید. حفظ شرکت و بقا و گسترش آن مهم ترین هدف است پس شریک کاری خود را از میان افراد آگاه – دانا – خوش حساب – خوش نام – قانون مند – شناخته شده و مطمئن انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید شما و شرکایتان نباید سوء پیشینه ی کیفری داشته باشید به خصوص در زمانی که سمت های مدیریتی برای خود و شرکایتان در نظر گرفته اید.ارائه ی گواهی سوپیشینه ی کیفری اعضای شرکت به مراجع ثبتی الزامی می باشد.

در انتخاب شریک به عوامل دیگری هم باید توجه داشت.بر اساس نوع شرکت , موضوع فعالیت و طریقه ی تأمین سرمایه ی اولیه ی شرکت ,  شرکای شما می تواند متفاوت باشد و از میان افراد حقیقی , افراد حقوقی و یا ترکیبی از هر دو انتخاب شوند .

در حقیقت شما با انتخاب شریک ستون های شرکت خود را پایه ریزی میکنید و ستون های محکم و درست است که یک سازه را به نحو ایده آل حفظ می کند.

شما می توانید از میان افراد حقیقی بلامانع که شرایط آن در قانون صراحتاٌ ذکر شده یا از میان افراد حقوقی شریک یا شرکای خود را برگزینید . همچنین بسته به نوع فعالیت و اهداف شرکت می توانید تعداد شرکای خود را افزایش دهید.

لازم به ذکر است انتخاب افراد حقیقی و حقوقی خارجی بلامانع است و آنها می توانند مالکیت 100 درصد حقوق و منافع خود را دارا شوند.فعالیت آنها در شرکت و حتی اعطای سمت مدیریت به آنها مانع قانونی ندارد و به رسمیت شناخته شده است.

فقط باید توجه داشت کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی حتما دارای کد فراگیر اختصاصی خود بوده و روادید رسمی از طرف دولت ایران دریافت کرده باشند.

همچنین مذهب شریک شما هیچگونه منع قانونی برای فعالیت و شراکت او ایجاد نمی کند و  از میان کلیه ی پیروان ادیان به رسمیت شناخته شده از طرف دولت ایران

می تواند انتخاب شود.


گام سوم

انتخاب نام شرکت

مطابق قوانین و مقررات قانون تجارت ایران هر شرکتی که تصمیم به ایجاد و فعالیت در ایران را دارد حتما باید یک نام مشخص برای خود انتخاب کند تا از میان دیگر شرکتها متمایز گردد.همانند هر انسان , هر شرکت تجاری هم یک نام مشخص و اختصاصی برای خود دارد که دیگران مجاز به استفاده از این نام نیستند و استفاده از آن تنها مختص خود شرکت است.

در قوانین ایران برای نامگذاری شرکت ها قوانین و مقررات مخصوصی وضع شده است که خلاصه ی آن بدین شرح است:

1- اسم شرکت حداقل از 3 سیلاب ( اسم خاص ) تشکیل می شود. هر اسم باید دارای یک معنی مستقل و تعریف شده در فرهنگ لغت دهخدا باشد.هر سیلاب حتما باید دارای ریشه ی فارسی مشخص و تأیید شده از طرف فرهنگستان لغت باشد.البته باید توجه داشت از هر اسم فارسی نمیتوان در نامگذاری شرکت استفاده کرد و استعمال برخی اسامی ممنوع می باشد مانند واژه های ایران , رویال , پرشین , پرشیا , پرس , پانته آ و دیگر اسامی پهلوی مشابه که جهت اطلاع از لیست این اسامی ممنوع حتما باید با یک کارشناس با تجربه در زمینه ی امور ثبتی شرکتها مشورت کرد و در صورتی که از این اسامی ممنوعه در نامگذاری شرکت خود استفاده کنید نام پیشنهادی شما از طرف اداره ی ثبت  تأیید نمی شود و پرونده ی شما عودت می خورد.

مثال اسم صحیح  : شرکت آروند طبخ مهرگان

2- استفاده از کلماتی مانند مهندسی – بازرگانی – خدماتی و غیره در صورتی که جزء سیلابهای اصلی نام شرکت قرار بگیرند صحیح نیست و در صورتی که تمایل دارید از این اسامی استفاده کنید باید در کنار نام اصلی شرکت و قبل از نام اصلی آورده شوند .

مثال اسم صحیح : شرکت خدماتی آروند طبخ مهرگانادهکنید.

3- در صورتی که می خواهید نام مکان مخصوص و مشخص را جزء سیلابهای اصلی قرار بدهید حتما باید شرکت ثبت شده ی شما در همان حوزه ی ثبتی مکان مورد نظر باشد و به ثبت برسد در غیر این صورت نام پیشنهادی شما رد خواهد شد.

4- از ترکیب نامهایی استفاده کنید که تکراری نباشد و قبل از شما کسی از آن نام برای شرکت و فعالیت خود استفاده نکرده باشد. در صورت تکراری بودن نام پیشنهادی , نام شما رد خواهد شد . ضرورتا لازم نیست از 3 سیلاب استفاده کنید. میتوانید تعداد سیلاب های انتخابی خود را افزایش دهید و به 4 , 5 یا بیشتر برسانید.در این صورت چنان چه قبلا کسی آن نام را به ثبت نرسانیده باشد شانس شما برای تأیید نام پیشنهادیتان افزایش خواهد یافت.

5- اسامی وجود داشته اند که قبلا قابل استفاده بوده و به ثبت رسیده اند ولی اکنون قابلیت ثبت شدن ندارند و جزء اسامی ممنوع می باشند و اداره ی ثبت شرکتها اجازه ی ثبت آن را نمی دهد . لیست این اسامی از طرف مرجع ثبت شرکتها اعلام شده است که برای آگاهی از آنها می توانید با کارشناس متخصص در امر ثبت شرکت

مشورت کنید.

6- اسامی انتخاب کنید که با شئونات انقلاب اسلامی و عرف و اخلاق و اعتقادات جامعه ی ما منافاتی نداشته باشند و از اسامی پرمحتوا و متعالی باشند.

7- انتخاب اسامی لاتین و غیرفارسی در سیلابها ممنوع است و در صورت انتخاب نام پیشنهادی شما تأیید نخواهد شد.

8- چنان چه قصد استفاده از اعداد را در نام اصلی شرکت دارید و میخواهید جزء سیلابها قرار بگیرد حتما باید این اعداد به صورت حروف نوشته شوند و از درج شکل عددی آن پرهیز کنید.

9- نام شرکت شما برای سالها متمایز کننده ی شرکت و فعالیت تجاری شما از دیگران و رقبایتان است پس با دقت و صرف وقت و حوصله ی کافی نامی اننتخاب کنید که پرمحتوا و عامه پسند باشد و در یک کلام انتقال دهنده ی سبک نظر و دیدگاه و سلایق شما باشد پس افق دید خود را گسترده کنید و نامی انتخاب کنید که در هر زمان چه به شما چه به دیگران حس خوبی را انتقال دهد.

توجه داشته باشد تغییر نام شرکت مستلزم تغییرات شرکت بوده و برای تغییر آن باید مجمع عمومی فوق العاده  مفاد اساسنامه را تغییر داده و پس از آن صورت جلسه ی مجمع را تقدیم اداره ی ثبت شرکتها کنید و رونوشت خلاصه ی آن را به هزینه ی خودتان در روزنامه کثیرالنتشار چاپ نمایید پس در انتخاب نام شرکت خود دقت کنید چرا که تغییر آن پروسه ای هزینه بر می باشد.


گام چهارم

انتخاب نوع شرکت

پس از آن که از مشروع بودن و قانونی بودن فعالیت شرکت خود مطمئن شدید , شریک یا شرکای خود را انتخاب کردید و با توافق یکدیگر یک نام مناسب برای شرکت خودتان برگزیدید در این مرحله به انتخاب نوع شرکت ثبتی می رسید.بر اساس نوع فعالیت , اهداف , شرکا و میزان سرمایه شرکتهای متنوعی در قانون ایران پیشنهاد شده اند که هریک سازوکار و کاربرد و ویژگی خاصی دارند.شرکت ها به دو نوع تجاری و مدنی دسته بندی می شوند و در کنار اینها مؤسسات غیرتجاری هم توسط قانون گذار پیش بینی شده است.که شرح مفصل هریک را در قسمت مربوطه آورده ایم.

2017-02-14T14:37:02+00:00 دیدگاه‌ها برای اقدامات لازم قبل از ثبت شرکت بسته هستند